Inari Piotr Ciechociński

Agnieszka Dąbrowska

 e-mail  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Fabularne zabawy terenowe

W XXI wieku, kiedy niemal każda wiedza jest „na wyciągnięcie ręki”, najbardziej cenione stały się umiejętności miękkie człowieka, których nie da się zdobyć z podręczników. Pracodawcy narzekają, że nowi pracownicy są mniej zorganizowani, elastyczni, mniej skłonni do pracy w zespole i mniej rządni wiedzy. Diagnoza – brakuje nam kreatywnej zabawy.

Opierając się na założeniach Pedagogiki przygody (Adventure education) stawiamy na relacje międzyludzkie oraz na procesy zachodzące w jednostce. Oba zjawiska dzieją się podczas zabawy równolegle, w tym samym czasie. Jednocześnie dzieci uczą się:

  • funkcjonowania w grupie,
  • komunikowania się,
  • współpracy,
  • zaufania,
  • rozwiązywania konfliktów,
  • przywództwa.

Drugi aspekt odbywa się w jednostce i odnosi się do samoświadomości, duchowości, wiary we własne siły, umiejętności oceny swoich możliwości. Grupa mobilizuje jednostkę do podejmowania wyzwań, podpowiada jak przełamać pewne ograniczenia, jednocześnie dając informację zwrotną o nas samych.

Fabularne zabawy terenowe mogą być wykorzystane w integracji zespołu/klasy. Efektem tego jest sprawnie działającą grupa, z którą z przyjemnością się współpracuje. Przy okazji dzieci w trakcie zabawy, a nie z podręczników, zdobywają nową wiedzę lub utrwalają wiadomości zdobyte w szkolne.

Available scales

Prehistoria

Cel zabawy: Rozwijanie kompetencji społecznych a zwłaszcza komunikacji w grupie. Dzieci w realizowały postawione przed nimi zadania, musiały wykazać się kreatywnością i zaradczością. Dzięki zabawie poznały także podstawowe informacje o dinozaurach.

View items...

Poszukiwacze skarbów

Cel zabawy: Kształtowanie umiejętności miękkich takich jak praca zespołowa, podejmowanie decyzji, spostrzegawczość, kreatywność, jak również uczenie się orientacji w terenie.

View items...

Tropiciele

Cel zabawy: Kształtowanie umiejętności miękkich takich jak spostrzegawczość, pomysłowość, nauka analizy sytuacji i wyciągania wniosków. Ponadto dzieci podczas zabawy poznały czym są zmysły oraz jakie zmysły mają wyostrzone poszczególne gatunki zwierząt i jak z nich korzystają.

View items...
You are here: HOME Polna Edukacja Fabularne zabawy terenowe

Ta strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.Czytaj wiecej o plikach cookie i naszej polityce prywatności. Zamknij