Inari Piotr Ciechociński

Agnieszka Dąbrowska

 e-mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ciekawe Dzieciaki

Cel warsztatów: Rozwijanie zainteresowań dzieci oraz poszerzanie wiedzy o otaczającej je przyrodzie, nauka obserwacji i wyciągania wniosków. Stawianie pierwszych kroków w pracach zespołowych, rozwijanie kompetencji społecznych. Budowanie pewności siebie.

 "Ciekawe dzieciaki” to cykl zajęć skierowany do dzieci w wieku 4-8 lat. Podczas zajęć wprowadzamy dzieci w świat roślin i zwierząt ukazując zarówno ich piękno jak i złożoność. Objaśniamy dzieciom zachodzące w przyrodzie procesy, przedstawiamy sieć powiązań pomiędzy poszczególnymi jej elementami. Dzieci poznają środowisko jako jeden ekosystem, w którym nic nie dzieje się bez przyczyny i wszystko od wszystkiego jest zależne.

Podczas zajęć są stosowane różne formy pracy, które pozwalają dzieciom lepiej poznać swoje możliwości, mocne i słabe strony.

  • Swobodne działanie w grupie - pozwala odnaleźć komfortowe dla siebie zadania, ale jednocześnie poprzez współdziałanie w grupie łatwiej jest pokonać własne bariery i w razie potrzeby otrzymać wsparcie od innych członków zespołu.
  • Indywidualna praca twórcza - pozwala uczestnikom na chwilowe zatrzymanie się, swobodną refleksję i spojrzenie do własnego wnętrza. Pozwala to każdemu uczestnikowi dostrzec swoje mocne strony, obszary zainteresowania i dowiedzenia się czegoś nowego o samym sobie. Widać to zarówno przy pracach konstruktorskich jak i plastycznych.
  • Eksperyment - poznajemy świat w sposób naukowy, który wymaga od nas zarówno abstrakcyjnego jak i logicznego myślenia. Stawiamy hipotezy, prowadzimy obserwacje, wyciągamy wnioski by znaleźć odpowiedzi na zaplanowane w programie zajęć pytania jak i te, które spontanicznie pojawią się w trakcie pracy z dziećmi. 
  • Dyskusje - uczą koncentracji, formułowania myśli oraz wzajemnego szacunku. Pozwalają na konstruktywne, znajdywanie rozwiązań i kształtują kompetencje społeczne.

Dzieci poznały poprzez zabawę różne gatunki ptaków zimujących w Polsce. Dokładnie omówiliśmy jak wyglądają, jakie mają zwyczaje i czym się żywią. Następnie oglądaliśmy owoce i nasiona roślin i dyskutowaliśmy, które gatunki ptaków mogą się nimi żywić. Na koniec zajęć każde dziecko wymieszało specjalną mieszankę ziaren SM2 z tłuszczem i napełniło nią pojemniczki do zawieszenia na dworze. Życzymy smacznego ptaszkom.

Dzieci omówiły przeprowadzony eksperyment, oglądały, dotykały, oceniały. Wyciągając wnioski z eksperymentu omówiliśmy świat roślin i funkcje liścia. Dociekaliśmy czy rośliny są organizmami żywymi, czy się poruszają, czują? Doszliśmy do pytania dlaczego drzewa gubią liście na zimę. Następnie na dworze dzieci podzielone na drużyny wspólnie rozwiązywały zagadki oraz wykonały postawione przed nimi zadania.

Dzieci poznały różnorodność owadów oglądając gabloty z owadami pochodzącymi z różnych zakątków świata. Zaobserwowały jak różne gatunki przystosowały się do środowiska, w którym żyją. Poznały znaczenie owadów w przyrodzie. Na podstawie zdjęć z mikroskopu skaningowego zobaczyły jak owady przenoszą pyłek kwiatowy. Na koniec zajęć każde dziecko zaprojektowało i zbudowało z przygotowanych materiałów własny domek dla owadów zapylających.

Ta strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.Czytaj wiecej o plikach cookie i naszej polityce prywatności. Zamknij